Bloglama

Ayaklarımız Neden Kokar Ki?

Hepimizin sorunları arasında yer alan “Ayak Kokusu” bu konu bazen can alıcı durumlarla karşılaştırdı bizleri. Sosyal ortamlarda insanı zorda bırakan bir soruna yol açmaktadır. Ayak kokması öyle nadir raslanan sağlık durumlarından biri değildir. Yoldan geçen 10 kişinin 5’inin kesin ayak kokusu vardır. Tabi ki kokunun oluşum nedenleri de vardır. Bu makalemde bu konuyu acayip merak ettiğim için küçük araştırma yaptım ve sizlerle paylaşmak istiyorum. Eminim ki sizde merak etmişsinizdir.

neden ayaklarımız kokarÖncelikle ayak kokusuna yol açan en büyük etken bakterilerdir. Bakterilerin yerleştikleri bölgeler genellikle ayakkabı, çorap veya ayak parmaklarının aralarıdır. Nemli yerleri tercih etmelerinin nedenleri beslenerek kokuya neden olan maddeler üretmeleridir. Bunlarda doğal olarak kokuya sebep olurlar. Erkekler kıllı oldukları için kıllı ayaklarda ayak kokusu daha çok artar. Çünkü ne kadar kıl varsa deri o kadar az hava alır. Buda doğal olarak koku yaratır.

Bir diğer koku etkenlerinden birisinin sebebi de giydiğimiz ayakkabılardır. Ayaklarınız sürekli terliyorsa iyi bir ayakkabı kokuyu önleyebilir. Bunun içinde paraya kıymamız gerekmekte. Tercih etmemiz gereken ayakkabı çeşidi deri olmalıdır. Çünkü deri ayakkabılar dışarıdaki nemi içeriye alır ve kokuyu önler. Suni deriler ise ayaklarımızın kokmasına neden olur.

Çorap seçiminde dikkat etmeliyiz. Özellikle pazarlardan aldığımız 5 çift çorap 4 TL gibi satıcılara kanmayalım arkadaşlar lütfen. Bir tane bambu çorap alıyoruz, bambu nemi çektiği için ayaklarımız ferah ve kokusuz olmakta. O kadar ayak kokusuna neden olanlardan bahsettik. Gelelim şimdi bu ayak kokularını nasıl gidereceğiz.

Ayak kokularını gidermek için öncelikle aşağıdaki adımları uygulamamız gerekmekteymiş.

  • Öncelikle bakterilerin yuvası olan ayak tırnaklarımızı keselim arkadaşlar.
  • Günlük olarak çorap değiştirmekte fayda var. Ben giydiğim çorabı 3 gün giyerdim siz yapmayın.
  • Yaz aylarında özel anlar haricinde terlik veya açık ayakkabı tarzında sandalerler tercih edelim ki rahat olsun. 40 derece de ayakkabımı giyilir lütfen.
  • Ayakkabınız kokuyorsa bebekler için olan pudralar vardır.Onları ayakkabınızın içine dökün. Döktükten sonra gün boyu o ayakkabıyı giymeyin ama bir süre sonra giyin ki etkisini görün.
  • En önemlisi ise ucuz ayakkabılar her zaman koku yapar. Bunu bilin.

Bu makalemde merak ettiğim konu hakkında sizlerinde merak ettiğini düşündüğüm ayak kokusu konusuna değindim. Umarım merakınız gitmiştir 🙂 Buradan diğer konulara ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Münker Erkadam

Merhaba, kişisel blog alanında 5 aylık serüvenim bulunmasına rağmen hoşuma giden konular üzerinde yazılar yazmayı seven bir kişisel blog yazarıyım. Genellikle teknolojik anlamda özgün makaleler yazmaktayım.

Yorumlar

Yorum Yapın