Yazılım

C# ile neler yapılabilir?

Tarafından Yazıldı Münker Erkadam

c# programlama dili ile neler yapılabilir? – o kadar geniş bir soruyu sizlere kısaca cevaplandırmak isterim. Öncelikle bu yazılım dilinin amacını bilmemiz gerektiğini düşünmekteyim.

Dilin amacı

C# windows uygulamaları geliştirmek için kullanılırdı. Object Oriented olduğundan ve yazılması/anlaşılması kolay olduğundan çok yaygınlaştı. Bu dille Oyun yazabilir, Saat uygulaması yapabilir ve hatta akıllı araba yazılımı bile yapabilirsiniz. Çalışma mantığı ise sizin C# olarak yazdığınız kodlar Assembly’e çevrilip uygun platforma göre derlenir. Hemen bunları teker teker inceleyeyim.

c# programlama dili ile neler yapılabilir

c# programlama dili ile neler yapılabilir?

Öncelikle kısaca değinelim;

C# hepinizin bildiği üzere bir programlama dilidir. İsterseniz kısaca nedir ne değildir ona değinelim. Microsoft’un geliştirmiş olduğu yeni nesil programlama dilidir. Yine Microsoft tarafından geliştirilmiş .NET Teknolojisi için geliştirilmiş dillerden biridir. C++ dili adını, C diliyle Nesneye Yönelimli Programlama (Object Oriented Programming – OOP) yapabilmek için eklentiler (C With Classes) almıştır. Benzer şekilde C++ diline yeni eklentiler yapılarak ((C++)++) bir adım daha ileriye götürülmüş ve tamamen nesneye yönelik tasarlanmış C# dilinin isimlendirilmesinde, + karakterlerinin birbirlerine yakınlaşmış hali ve bir melodi anahtarı olan C# Major kullanılmıştır. Bu nedenle C# yüksek seviye bir programlama dilidir. Yani makine diline uzak bir dildir. Yazılması kısa, kolay ve anlaşılabilirdir.Bu nedenle kaynak kodları kısa fakat derlenmiş hali uzundur. Çalışma hızları ise yavaştır. Derleyicinin hata tespit,düzeltme özellikleri gelişmiştir.

games-blog - c# programlama dili ile neler yapılabilir

c# programlama dili ile neler yapılabilir?

Oyun nasıl yazılır?

Oyun denilince akla hemen makine diline daha yakın olduğu için C++ gelmekte. Evet C++ oyun yazmak için makine diline bir nebze daha yakın olduğundan daha performanslıdır fakat C# ile de oyun yazmanız mümkün.

c# programlama dili ile neler yapılabilir

c# programlama dili ile neler yapılabilir?

Oyun yazmak için bir oyun motoruna ihtiyacımız var. Piyasa ücretli veya ücretsiz pek çok oyun motoru bulunmakta ama C# desteği ile öne çıkan Unity 3D ile herkes hayalindeki oyunu yazabilmekte.Script mantığı ile çalışan bu motor, Javascript veya C# dillerinden birini kullanma opsiyonunu sunuyor. Unity 3D de Object Oriented Programming mantığını net bir şekilde çözmüş iseniz zorluk çekmeden oyununuzu programlayabilirsiniz. Her bir obje için ayrı ayrı scriptler yazmanız gerekiyor ve bu scriptleri amaca yönelik yazmanızda fayda var. Farklı bir objde de bu özelliği kullanabilirsiniz. Mesela bir objemize bir hedefi takip etme scripti yazdık. Fakat farklı bir objenin de farklı bir hedefi takip etmesi için tekrardan kod yazmamak için o kodu farklı objelerde kullanılabilir şekilde yazmamız gerekecektir.

Çok derinlerine inmeden C# ile Unity 3D sayesinde oyun yazabilirsiniz. Tabii ki programlama yetmez, tasarımlarınızı ve 3D çizimlernizi de yapabiliyor olmanız veya bir yerden temin edebiliyor olmanız gerekli.

Unity 3D ile Windows, Mac, Linux, Android, Windows Phone, iOS, Apple TV, Tizen, Xbox 360, Xbox One, PS3, PS Vita, PS4, Web GL ve Samsung TV için oyun geliştirebilirsiniz. Sunduğu zengin platform yelpazesi için de Unity iyi bir alternatif. Peki c# programlama dili ile neler yapılabilir?

unity3D

Mobil uygulama nasıl geliştirilir?

C# denilince akıllara zaten Visual Studio gelmekte. Visual Studio sayesinde Windows uygulamalarının çoğunu geliştirebiliyorduk. 2011 yılında kurulan Xamarin’in, 2013 yılında yayımladığı Visual Studio eklentisi sayesinde Android, iOS, Apple TV, Windows Phone gibi mobil cihazlar için C# ile  Native uygulama geliştirebiliyoruz.

xamarinfinal

Native uygulama ise, bir uygulamanın kendi API (Application Programming Interface)’ında yapabildiklerinizi bire bir yapabileceğiniz anlamına gelir. Başka bir deyişle, bir süre önce android uygulamaları içerisine HTML konuluyordu ve bir tarayıcı çağrılarak bu HTML gösteriliyordu. Bu yöntem ile sizin HTML’inizin ne ise o gözüküyor hiçbir şekilde Android uygulama menüsü, Android bildirimleri vs. kullanılamıyordu. Androidin browser özelliği kullanılıp içerisinde HTML gösteriliyordu.

Fakat Xamarin sayesinde üzerinde çalıştığınız işletim sisteminin tüm nimetlerinden faydalanarak uygulama yazabiliyorsunuz.

Web Sitesi nasıl yapılır?

Web sitesi derken öncelikle HTML tasarımdan bahsetmiyoruz. Back End kısmından bahsediyoruz. Arkada çalışacak kodlar ve algoritmalar. ASP.NET ile C# dilinde dinamik web siteleri’nden e-ticaret sitelerine kadar aklınıza gelebilecek tüm şeyleri sadece C# ile yazabilirsiniz.

aspresim

İlerleyen zamanlarda her birinin nasıl yapıldığına yönelik yazılarımız olacak. Takipte kalın 🙂

c# programlama dili ile neler yapılabilir?

Programlama makalelerimi okumak ister miydiniz?

Yazar Hakkında

Münker Erkadam

Merhaba, kişisel blog alanında 5 aylık serüvenim bulunmasına rağmen hoşuma giden konular üzerinde yazılar yazmayı seven bir kişisel blog yazarıyım. Genellikle teknolojik anlamda özgün makaleler yazmaktayım.

Yorumlar

  • An itibari ile Unity oyun motoru yavaş yavaş javascript’e son veriyor. Artık C# çok daha ön planda. Zaten normalde de öyleydi. Pluginler eklentiler hep C# ile yazılıyordu. Ki zaten genelde herkes Unity de C# kullanıyordu. Bu yüzden Unity de javascript kaldırılıyor. Artık C# = Unity oldu 🙂 Bu yüzden C# oyun konusunda daha ön planda. Ayrıca sadece Unity değil Space Enginneers ın oyun motoru da C#, CryEngine da C# hatta yerli oyun Mount Blade II Bannerlord’un oyun motoru bile C# ile geliştiriliyor. Yani C# oyun dünyasına hakim durumda. Birde önerim C# yanına diğer Microsoft .Net dillerini de öğrenin. Mesela F#, Q#, Axum, TypeScript, VB gibi.

Yorum Yapın