Bloglama

Dünyanın En Çok Para Kazanan 5 Şirketi

Dünyanın En Çok Para Kazanan 5 Şirketi adlı makalemde sizlerin merak ettiği gibi en çok para kazanan şirketleri sıralayacağım. Bu yazımda şirketler arasında ne kadar kazan farkları olduğunu ve onların hakkındaki bilgileri anlamanızı rica edeceğim.

Dünyanın En Çok Para Kazanan 5 Şirketi adlı listemize başlamadan önce yazacağım şirketlerin güncel rakamları olmadığını belirtmek isterim. Araştırdığım bilgilere göre bu rakamlar 2015 yılına dayanmaktadır. Zaten 2015 yılında kazanılan miktar ile 2016 yılı arasında pek çok fark görünmeyecektir diye tahmin ediyorum. Öncelikle bildiğiniz gibi her ülke de bankalar kazan oranlarına göre lislenmektedir. Listemizde bulunan bankaların yıllık kazançlarını gördüğünüzde şaşırmayın 🙂 Fazla lafı uzatmadan konuya giriyorum.

  • Listemizin 1. sırasını Çin Endüstri ve Ticaret Bankası 42.7 Milyar Dolar ile kapmaktadır. Oldukça büyük kazan oranıyla dünyanın en çok kazanan şirketi ünvanını müzesine götürüyor.1984 yılında Pekinde kurulan  devlet bankası dünyanın en büyük bankası olarak kabul edilmektedir.

  • Listemizin 2.sırasını cihazlarının sağlamlığı ile bilinen Apple almaktadır. Yıllık olarak 37 Milyar Dolar kazancı olduğu açıklanan değerler arasında gözükse de son yıllarda eminim ki 60 Milyar Dolar falandır. Apple ABD de kurulan en çok kâr getiren ikinci şirketi üncanını İPhone 6 model telefonuyla 7 günde 10 Milyon Adet satmasıyla kapmıştır.


  • Listemizin 3. sırasını Rusya’nın en büyük doğal gaz şirketi olan Gazprom yer almaktadır. 2015 yılındaki kazan oranlarına bakıldığında doğal gaz şirketi 36.7 Milyar Dolar kazancıyla 3.sıramızda yer almaktadır.

  • Listemizin 4.sırasında Çin Halk Cumhuriyetinin 4 büyük bankasından biri olan Chine Construction Bank yer almıştır. Bu bankanın yıllık olarak kazanç miktarına bakıldığında 34.9 Milyon Dolar olduğu belirtilmektedir. Ayrıca 13 Binin üzerinde şubesiyle de kendine özgü en çok yerel şubesi olan bankalar arasındadır.

  • Listemizin 5.sırasında ABD de yer alan Exxon Mobil adında petrol şirketi yer almaktadır. Yıllık kazanç miktarına bakıldığında 32,6 milyon dolar gelir düzeyine sahip petrol şirketinin 14 yıllık petrol rezervine sahip olduğu araştırıldığında ortaya çıkan kesin bilgiler içerisinde yer almaktadır.

Dünyanın En Çok Para Kazanan 5 Şirketi adlı makalemizde dünyanın en çok kazanan 5 şirketi’ni ele aldık. Sonuçlar ortada görüldüğü gibi dünya sermayesini elinde tutan Çin olduğunu bir kere daha kanıtlamış olduk. Diğer makalelerime göz atmak isteyen arkadaşlar buraya tıklayarak ulaşabilirler.

Yazar Hakkında

Münker Erkadam

Merhaba, kişisel blog alanında 5 aylık serüvenim bulunmasına rağmen hoşuma giden konular üzerinde yazılar yazmayı seven bir kişisel blog yazarıyım. Genellikle teknolojik anlamda özgün makaleler yazmaktayım.

Yorum Yapın