Sosyal

En Popüler 6 Sosyal Paylaşım Siteleri

en popüler sosyal paylaşım sitelerine göz atalım?
Tarafından Yazıldı Münker Erkadam

Sosyal paylaşım siteleri içerisinde günümüz dünyasını içerisinde barındıran sanal alem adıyla bilinen bu platformların genel adıdır aslında. Nasıldır ki günlük yaşantımızda iyi kötü yaşadığımız olaylar bizim için birer anıyla sosyal medyada yaşadığımız pozitif ve negatif davranışlar da yaşantımızı olumlu veya olumsuz etkilemektedir. İnsanlar sosyal uygulamaları kullanarak İstanbul’dan Antalya’ya, Adana’dan Giresun’a kadar ( Ülkeler arası olarak da örnekler oluşturulabilir ) bir çok iller arasında iletişim kurabilmektedirler. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte insan ilişkileri eski dönemlerdeki râbetini düşürdüğü gibi  yeni dönemde sosyal platformlarda bir o kadar yükselişe geçti. Yüz yüze iki kelime edemeyecek insanlar en popüler sosyal paylaşım siteleri kullanarak dünyanın bir ucundaki kişiye dilediği şekilde sözler yazabilmektedir. Bunlar ne kadar iyi olsa da bir o kadar da kötü yönleri bulunmaktadır. Sosyal hesapları olan her kullanıcı bunların kötü yönlerini ele almadan rahatça ve serbestçe dolaşımlarını sergilemektedirler. Bu olumsuz yönleri bloğumu takip ederseniz ilerleyen zamanlarda paylaşacağım.

Günümüzde en gözde dönemlerini yaşayan  Facebook Google arama motorlarını açan kullanıcıların istemsizce yazdıkları face kelimesinin bile bir ölçümü yapıldığında yüz binlerce kullanıcıya erişmektedir. Bu makalemizde en popüler sosyal paylaşım siteleri olarak genel bir başlık altında listeleyeceğiz. Tabi bu sosyal paylaşım sitelerini kullanan kullanıcıların sayılarının günden güne artıp azalmakta olduğunu unutmayın.

Öncelikle sırasıyla listelemek gerekirse sizlere sosyal paylaşım sitelerini bir listeleyelim.

 • Facebook
  • Facebook, günümüzde 1.44 Milyar kullanıcısıyla en son 31 Mart 2015 tarihli olarak ölçüldü. Düşünün dünya nüfusunun neredeyse 7/2’si.
 • Twitter
  • Twitter, günümüzde 1.4 Milyar kullanıcısıyla en son 2014 yılında ölçüldü. Bu rakam Facebook gibi başarılı bir sosyal paylaşım sitesine rekabet edecek derecede uygundu.
 • Google+
  • Google bildiğiniz üzere kullanıcısıyla tanınan her türlü servise sahip köklü bir yapıt. Google+ Google bünyesinde çalışan paylaşım platformudur. Bu güne kadar ölçülmüş kullanıcı sayısı ise 500 Milyon’dur.
 • İnstagram
  • İnstagram, günümüzde en çok kullanılan Fotoğraf ve Video paylaşım platformlarının başında gelmektedir. 2016 yılı itibariyle toplamda 400 Milyon kullanıcıya sahiptir.
 • Linkedin
  • Linkedin, iş dünyasınca bilinen çoklu bilgi alışverişine açık bir sosyal paylaşım platformudur. Genellikle şirketler tarafından tercih edildiği gibi kullanıcı sayısı net olarak bilinmese de 400 Milyonun üzerinde olduğunu söylenebilmektedir. Tabi ki bu kullanıcı sayısı kaynaktan kaynağa değişim göstermektedir.
 • Tumblr 
  • Tumblr, ABD kökenli hem sosyal paylaşım sitesi ve aynı anda da bir blog sitesidir. Şuana kadar ki kullanıcı sayısı 75.000 olarak kayıtlara geçmiştir.

Yazar Hakkında

Münker Erkadam

Merhaba, kişisel blog alanında 5 aylık serüvenim bulunmasına rağmen hoşuma giden konular üzerinde yazılar yazmayı seven bir kişisel blog yazarıyım. Genellikle teknolojik anlamda özgün makaleler yazmaktayım.

1 Yorum

Yorum Yapın