Sosyal

Facebook’un İlginç Değişimine Şaşırdım Doğrusu

Tarafından Yazıldı Münker Erkadam

Facebook değişiyor dediğimizde hepimizin günde en az 1 dakikasını bile geçirdiğimiz diğer bilinen adıyla en popüler sosyal platform olan Facebook duyurmuş olduğu yeni haberiyle değişeceğini açıkladı.

Kullandığımız sosyal platformlar insanların bilgilerine göre hareket ederek çoğu işlemleri gerçekleştirmekte. Artık Facebook bunu ele alarak haber kaynağımızı daha bilgi içeriklerle süsleyeceği sinyallerini vermiş. Bu oldukça hoş bir durum arkadaşlar. Çünkü İnternet aleminde özellikle de sosyal platformlarda bir sürü yalan yanlış bilgiler dolaştığı gibi doğru bilgiler de bulunmakta. Aslında Facebook bu adımıyla Facebook değişiyor dedirtiyor bizlere.  Yakınlarda bilindiği üzere Google sağlık alanında yaptığı devrim ile gündeme gelmişti. Buraya tıklayarak o makaleme göz atabilirsiniz arkadaşlar. Sağlık alanında arama motorlarında milyonlarca yalan yanlış bilgiler dolaşıyor. Bu bilgi kirliliğini yok etmeyi amaçlayan Google, bu devrimi ile oldukça rağbet gördü. Facebook da sanırım bundan esinlenerek kendi alanını daha bilgilendirici hale getiriyor.

Facebook Değişiyor

Facebook Değişiyor

Okuduğum diğer haber kaynaklarına göre Facebook, sıralama sinyali olarak nitelendirdiği bir algoritma ile en bilgilendirici haberi veya yazıları karşımıza direkt olarak çıkartmayı hedefliyor. Bu bizi nasıl etkileyecek?

Platform içerisinde ulaşmamızı istediğimiz bilgiye direkt olarak ulaşabileceğiz veya aradığımız bilgiyi kolaylıkla bulabileceğiz. Bunu bize nasıl yansıtacak diye sorular duymaya başladım kısadan.

Öncelikle Facebook, kullanıcı verilerine dayanarakdan işlemler gerçekleştirdiği için ilgi alanlarımızı ön planda tutacak. İlgi alanlarımıza göre karşımıza bilgiler çıkartmayı amaçlayacaklarını düşünüyorum. Henüz buna dair bir açıklama göremedim ama bir yazılımcı olarak anlayabildiğim kadarıyla bu arkadaşlar.

İlerleyen İnternet teknolojisi oldukça mükemmel olacak gibi. Düşünsenize bilgi kirliliğine son ve reklamlar olduğu yani iletildiği kişiye direk olarak ulaşmış olacak. Yani alakasız milyonlarca reklamlardan da bir nevi kurtulmuş olacağız. Biliyorum bunu başa yazsaydım bu makaleyi eminim okumazdınız. 🙂

Yazar Hakkında

Münker Erkadam

Merhaba, kişisel blog alanında 5 aylık serüvenim bulunmasına rağmen hoşuma giden konular üzerinde yazılar yazmayı seven bir kişisel blog yazarıyım. Genellikle teknolojik anlamda özgün makaleler yazmaktayım.

Yorum Yapın