Bloglama Sosyal

Güçlü Şifre Oluşturma Teknikleri

Tarafından Yazıldı Münker Erkadam

Güçlü Şifre Oluşturma Teknikleri sizlerin güvenliği açısından önemli bir konu olsa da siyah şapkalı korsanlar tarafından da iyi bir güvenlik olabilmekte.

Güçlü Şifre Oluşturma Teknikleri ,günümüzde bir çok bilgisayar kullanımı gerçekleştiren bireyler sosyal platformlarda, herhangi bir üye girişi gerçekleştirilen veya şifre girişi isteyen her türlü içeriklerde kolay şifre kullanımı tercih etseler de bu çok yanlış bir tercihtir. Üye olduğunuz her platformlarda aynı şifreyi kullanmanız oldukça akılda kalıcı bir yöntem olsa da bir çok alanda çok yanlış bir yöntemdir. Hırsıza kilit dayanmaz lafından yola çıkarsak bu benzetmeye en uygun olay da kolay şifre kullanımıdır. Siyah şapkalı korsanlar(hacker) şifre tanımadan bir sisteme girer ve o sistemi kötüye kullanarak bir bilişim suçu işlerler. Unutmayın güvenliğiniz için güçlü şifre oluşturma teknikleri hakkındaki konuma 5 dakikanızı ayırıp okuduğunuzda eminim tedbirinizi alacaksınızdır. Aksi halde olacaklar hiç hoş olmayabilir hele ki banka işlemlerimizi bile sanal ortamdan yaptığımız süre boyunca…Kolay Şifre Oluşturmanın eksi yönlerinden birisi de kişinin ilgi alanlarından veya sürekli kullandığı harf veya sayı kombinasyonlarından oluşmasıdır. Bunu tahmin etmek oldukça kolay bir işlemdir. Bu yüzden kolay şifre kullanımına karşı bir duruş sergilemeliyiz.

Yaşlısından gencine herkesin bir sosyal platformlarda en az 1 hesabı bulunmakta. Bu platformlarda bulunan hesapların %20 oranındakileri sahte yani fake olarak adlandırılır. Bu hesaplar aslında araştırma yapmak için kullanıldığı gibi keyif için veya insanların kopyalarını sanal alemde oluşturmak içinde kullanılabilmekte. Özetle güçlü şifre kullanımı sanal ortamlarda baştan sona her şeyi etkilemekte olduğunun altını çizebiliriz. Lafı fazla uzatmadan aşağıdaki gibi güçlü şifre oluşturma maddelerine geçmek istiyorum.

Güçlü Şifre Oluşturma Teknikleri

  1. Şifreniz ne kadar fazla karakter içerirse bulunması o kadar uzun sürecektir. Dolayısıyla en az 8 en fazla 16 karakter kullanılması uygundur.
  2. Oluşturacağınız şifreniz karışık metinlerden oluşmalı en az 1 2 tane sayı veya matematiksel şekil kullanmanızda yarar olacaktır.
  3. Şifrelerde Türkçe karakter kullanımı güçlü şifre oluşturma teknikleri açısından önemli bir unsurdur. Günümüzde bilgisayar dillerinde Türkçe karakter kullanılmaması bunu ters orantı yapmakta. Bu yüzden Türkçe karakter kullanmanızı tavsiye ederim.
  4. Periyodik olarak şifremizi yenilemek güvenliğimizin güçlü olduğunu kanıtlayacaktır. Size saldıran kişi bu adam korunmakta olduğu düşüncesine kapılıp kısa sürede peşinizi bırakacaktır.
  5. Herhangi bir insanların sosyalleştiği ortamlarda şifre girişinde bulunuyorsanız etrafınızı iyi tanıyın ve şifrenizi görmelerine fırsat vermeyin. Bu sosyal mühendislik konusunda girmekte. İlerleyen yazılarımızda  bunu yazacağımı söyleyebilirim. Bunun için bloga e-posta adresinizle abone olarak takipte kalmanızı tavsiye ederim.
  6. En önemlisi ise şifrenizi babanız ile dahi paylaşmayın.

Güçlü şifre örneği

  • @rnekşifr€
  • 12345+6789%

Güçlü şifre oluşturma teknikleri adlı makalemizi burada noktalıyoruz arkadaşlar.Aklınıza takılan sorularınızı yorumlar aracılığı ile sormaktan çekinmeyin. Ayrıca bana iletişim kısmından da ulaşabilirsiniz. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Güvenli bir sanal yaşama merhaba 🙂

 

Yazar Hakkında

Münker Erkadam

Merhaba, kişisel blog alanında 5 aylık serüvenim bulunmasına rağmen hoşuma giden konular üzerinde yazılar yazmayı seven bir kişisel blog yazarıyım. Genellikle teknolojik anlamda özgün makaleler yazmaktayım.

Yorum Yapın