Bloglama Seo

Hemen Çıkma Oranı Nedir? – Google Analytics

Hemen Çıkma Oranı Düşürme
Tarafından Yazıldı Münker Erkadam

Hemen çıkma oranı , bu yazımda sizlere internet sitelerinin genel sorunlarından biri olan sayfada durma sürelerini arttırmayla alakalı bildiklerimi paylaşacağım. Google Analytics başlı başına bir internet sitesini izlemek için yapılmış olan en iyi yazılımlardan biridir. Bu yazılım bize internet sitemiz ile alakalı birçok bilgiyi sunmaktadır. Bu yazımızda Google Analytics’in bizlere sunduğu hizmette kullanıcıların internet sitelerinden yüzdelik olarak ne kadar süre durduklarına dair bir oran verir. Bu oran ne kadar düşük olursa site sahibi için o kadar iyi ve gelir kaynağı açısından da daha iyi olabilir.

Örneğin sitenize günlük olarak 500 kişinin girdiğini varsayarsak, bunların 300’ü farklı kategoriler altında farklı haberler okuyordur. Diğer kalan kesim ise sizin paylaştığınız güncel haberleri okumaktadır. Bu Google Analytics tarafından hemen çıkma oranına katkı sağlar. İnternet sitelerinin performansları ölçülürken öncelik olarak site duran kullanıcının ortalama kaç dakika sitede durduğu ve hemen çıkma oranına bakılır. Sitenizin başarısının en önemli can damarı hakkında biraz bir şeyler bilmeniz sizin yararınıza olacaktır.

İnternet sitelerinin bulunduğu kategorilere göre sınıflandırıldığında kendilerine ait tanımlanmış hemen çıkma oranı yüzdeleri bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir.

  • Blog Siteleri İçin Hemen Çıkma Yüzdesi: %70
  • Kullanıcıların İşlem Yapabileceği Siteler İçin: %40
  • İnternetten Satış Yapılan Siteler(E-Ticaret) İçin:%35
  • Upload Yapılan Siteler İçin: %40
  • Diğer Siteler İçin %40 ila %60 arası normaldir.

Yukarıdaki oranlar dışında bir orana sahip olan site sahiplerinin hemen çıkma oranını düzeltme aşamasında bilgi sahibi olmalarında büyük yarar olduğu gibi yanlış yapılanları düzeltme şansları da bulunmaktadır.

Dilerseniz hemen çıkma oranını azaltacağımız yöntemleri aşağıda maddeler halinde sıralayalım.

  • Siteyi ziyaret eden kullanıcılara paylaşılan bilgiyi olduğu gibi aktarmalı ve kullanıcıyı yormadan bilgiye ulaşmasına izin vermeliyiz.
  • Sitemiz içerisinde kullanılacak reklamları iyi konumlandırmalı ve göz boğucu reklamlara yer vermemeliyiz. Yer verilen reklamlar içeriklerle benzeşirse kullanıcı şüphe etmeyecektir.
  • Sitemiz içerisinden başka sitelere link vermekten kaçınmalıyız. Bunu kendi alehimize kullanarak site içerisinde farklı konulara link vererek okuyucuyu site içerisinde yönlendirebiliriz. Tabi yönlendirdiğimiz linkleri farklı pencerelerde açtırmak oldukça önemlidir.
  • Kullandığımız sitedeki tema mobil uyumlu olmalıdır. Günümüzde teknoloji geliştiği için artık çoğu kullanıcı mobil ortamlarda internette gezer oldu. Buna nazaran sitemiz mobil uyumlu değilse sıkıntı çekebiliriz.

Özetle sitemiz için hemen çıkma oranı oldukça önemlidir. Sizde başarı elde etmek isterseniz yukarıdaki yazdığım bilgiler doğrultusunda başarınıza ulaşmayı umut edip ona koşmalısınız. Okuduğunuz için teşekkürler.

İsterseniz SEO Nedir? ve SEO Nasıl Yapılır? sorularınızın cevabını buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Münker Erkadam

Merhaba, kişisel blog alanında 5 aylık serüvenim bulunmasına rağmen hoşuma giden konular üzerinde yazılar yazmayı seven bir kişisel blog yazarıyım. Genellikle teknolojik anlamda özgün makaleler yazmaktayım.

Yorumlar

Yorum Yapın