Bloglama

Kişisel Blog Nedir ve Yararları Nelerdir?

kişisel blog nedir ve kişisel blog yazarak para kazanabilir miyiz?
Tarafından Yazıldı Münker Erkadam

Bu yazımda sizlere kişisel blog nedir,blog türleri nelerdir,kişisel blog nedir,kişisel blog açmanın yararları nelerdir sorularının cevabını yanıtlamaya çalışacağım. Öncelikle blog nedir sorusuna cevap versek daha doğru olacağını düşünmekteyim. Çünkü blog ve kişisel blog birbirleri ile bağlantılı olsa da ikisi farklı özellikler taşımaktadır.

Blog Nedir?

Blog, insanların kazanımlarını, paylaşmak istedikleri, bildiği konuları yazmak istemeleri gibi içeriklerden oluşan internet(web) tabanlı sistemlerdir. Genelde sözlük tanımı itibariyle böyle tanımlanmaktadır.

blog-nedir

Blog Türleri Nelerdir?

  • Kişisel Blog
  • Temasal Blog
  • Topluluk Blogu
  • Kurumsal Bloglar ( Daha çok şirketler içindir. )
  • Ürün-Reklam Blogları ( Tanıtım Amaçlıdır. )
  • Hayran Blogları
  • Haber Blogları

Sözlüksel Olarak Kısaca Tanımlar;

Kişisel Blog, Ustalık gerektirmeyecek derecede her kesimden bireysel olarak yönetilecek, kişilerin günlük olarak anılarını, olaylarını paylaşarak takipçilerine sunmasıdır. Kullanım alanlarında en çok tercih edilen blog türüdür.

Temasal Blog, Belirlenmiş bir konu hakkında uzmanlaşmış kişilerin yazdığı,düzenlediği ve güncellediği bloglardır. Genellikle SEO,Webmaster blogları gibi bloglar bunlara örnektir.

Topluluk Blogu, Kullanıcıların üye olduğu veya abone olduğu sistemle çalışan ve üyelerin yorumlarıyla makaleler oluşan blog tarzıdır. İnci Sözlük, Uludağ Sözlük gibi siteler bunlara örnektir.

Kurumsal Bloglar, Şirket,kurum veya kuruluşların kendi hizmetlerine yönelik açılan blog tarzıdır. Bu bloglarda sunduğu hizmeti ve yaptığı yararlı işleri paylaşabilirler.

Ürün-Reklam Blogları, Ürün ve hizmete yönelik açılmış bloglardır. Amaçları hizmet ettiği ürüne yönelik tanıtım yazıları yazmaktır.

Hayran Blogları, Sanatçı,kişi,hayvan veya cansız bir varlığa duyulan hayranlığı dile getiren blog tarzıdır.

Haber Blogları, İnternet dünyasında haber niteliği taşıyan her türlü kısa yazı, makale gibi yazı türlerini içinde barındıracak güncel blog türüdür. Genellikle gazeteciler tarafından oluşturulmaktadır. İnternetin yayılmasıyla birlikte bilgiye ulaşmak kolaylaştıkça günümüzde yayın olarak kullanılan blog türüdür.

Kişisel Blog Nedir?

Kişisel Blog, blog kelimesinden türemesiyle insanlar olarak genel tanım taşımayan yani kişisel tanım taşımasıyla birlikte kişisinin bir nevi özgür alanlarından biridir. İstediği konularda makaleler yazması, fotoğraf video, paylaşmak istediği konular veya anılarını bile paylaşabileceği internet tabanlı şahsa ait sistemdir.

Kişisel Blog Açmanın Yararları Nelerdir?

Günler ilerledikçe internetin önemi hızla artmakta.Bunu değerlendirmek istiyorsanız ve birazcık da internet dünyasına ilginiz varsa, bir şeyleri paylaşmak istiyorsanız, diğer sosyal platformlarda geçirdiğiniz süreyi daha iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız kendinize ait bir blog açıp oralarda paylaştıklarınızı şahsi adresinizde paylaşmanız sizler için iş başvurularında bir avantaj olmakla birlikte Google amcamız tarafından da saygınlık kazanmanız oldukça önem arz etmektedir.

Blog Örnekleri:

Ücretsiz blog oluşturmak için https://tr.wordpress.com/ adresine gidebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Münker Erkadam

Merhaba, kişisel blog alanında 5 aylık serüvenim bulunmasına rağmen hoşuma giden konular üzerinde yazılar yazmayı seven bir kişisel blog yazarıyım. Genellikle teknolojik anlamda özgün makaleler yazmaktayım.

1 Yorum

Yorum Yapın