Bloglama Seo

Kişisel Blog İçin SEO Uyumlu İçerik Hazırlamak

Etkili Seo Taktikleri
Tarafından Yazıldı Münker Erkadam
Bir kişisel blog sitesi için seo uyumlu içerik geliştirmenin bazı temel yolları bulunuyor. Öncelikle blog sitenizin konusunu belirlemeli, içerikleriniz de o kelimeyi baz alarak stratejiler geliştirip işe koyulmalısınız. İşte bu makalemde tamda bunu anlatacağım.

Sanal ortamınız olan kişisel blog sitenize bir yazı yazdığınızda insanların yazdığı yazınızı okumasını istiyorsunuz ama bu olmuyor çoğu zaman. Ben bu yola başladığımda sitemi günlük olarak 4 ile 12 arasında kişi ziyaret ederdi. Umutsuzluğa kapılmayarak yoluma devam edip, İnternet üzerinde SEO nedir? Nasıl yapılır ve olumlu sonuçlar alınır? gibi araştırmaya başlarken siteme ziyaretçi çekebileceğim içerikler nasıl oluştururum diye araştırmaya başladım. Her geçen gün yeni bir bilgiye ulaşmanın mutluluğunu yaşayarak hayalini kurduğum kişisel blog sitem günlük olarak ziyaretçi sayılarında değişikler oluyordu ve oldukça mutlu oluyordum.

Rahat olabileceğim bir ortam yaratıp, evin sessiz bir köşesinde sitem için içerik konusu araştırıyordum. Bloglama, oyun, sosyal medya ve yazılım alanında kendimce makaleler yazarken günlük olarak SEO‘nun nasıl bir iş olduğunu kavradım ve bunun üzerinde sitemde bir kategori açtım. Yazdığım içeriklerdeki SEO oranlamasına dikkat ederek makale yazmayı öğrendim. Bu makalemin konusu da bir blog sitesi için SEO uyumlu içerik nasıl hazırlanır aslında. Dilerseniz adım adım sizlere bunu açıklayayım.
  1. Yoast SEO diye bir WordPress uygulaması indirerek yazdığım makalelerin SEO uyumluluğunu kontrol ediyordum.
  2. Konusunu belirlediğim bir makalem için önce başlık kelimemi belirleyerek işe koyuluyordum ve Google’da index almak için o kelimeye yönelik yazılar yazıyordum. Bu hem arama motorlarında yukarıda gözükmem için pozitif etki sağlayacağı gibi siteme ziyaretçilerin geleceği anlamındaydı.
  3. Yazdığım makale içerisinde odak anahtar kelimeyi üç defa kullanıyordum. Ortalama 300 kelimelik bir blog yazısı için ideal bir rakım idi.
  4. Yazı girişlerinde ise mutlaka H tagını kullanırdım. Çünkü ziyaretçi makaleyi okumaya girdiğinde onu karşılayacak güzel ve kalın bir yazı okuyucuyu içeri çekiyordu. Tıpkı şuanda siz gibi.
  5. Belirlediğim odak anahtar kelimemi yazıma eklediğim görsellerin alt tarafına da yazmayı ihmal etmiyordum. Bu hem Google arama motorunda index verecekti hemde Google görsel arama motorunda benim için olumlu bir etkide bulunacaktı.

Blog siteleriniz için SEO uyumlu içerik hazırlamak adına Google’da bir sürü yararlı kaynak bulabilirsiniz arkadaşlar.  Hiç bir zaman araştırmaktan çekinmeyin. Unutmayın ki araştırmayan kişi kazanamaz.

Yazar Hakkında

Münker Erkadam

Merhaba, kişisel blog alanında 5 aylık serüvenim bulunmasına rağmen hoşuma giden konular üzerinde yazılar yazmayı seven bir kişisel blog yazarıyım. Genellikle teknolojik anlamda özgün makaleler yazmaktayım.

Yorumlar

Yorum Yapın