Oyun

League Of Legends Dereceli Oyun Kazanma Tüyoları

league-of-legends-dereceli-oyun-kazanma-taktikleri
Tarafından Yazıldı Münker Erkadam

League Of Legends, Efsaneler ligi olarak da bilinen ve  Riot Games tarafından geliştirilen video tabanlı kullanıcılarla etkileşimli bir oyundur. Bu oyunun içeriğinde dünyanın dört bir tarafından oyuncuya sahip olmasıyla bilinmesi bu oyunun zor olduğu gerçeğini kanıtlar nitelikte…

League Of Legends serüveninde 1.seviyeden 30.seviyeye kadar kat etmeniz gereken yollar var. Bu yolları kat ettikten sonra asıl destansı arenalarda dövüşmenizi gerektirecek Dereceli Oyunlar sizlerin liginizi adlandıracaktır.

League Of Legends’de Lig Nedir?

  • Bronz 5 ile Bronz 1
  • Gümüş 5 ile Gümüş 1
  • Altın 5 ile Platin 1
  • Elmas 5 ile Elmas 1
  • Şampiyonluk Aşaması
  • Meydan Okuyucu

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi oyuncuların derecesine göre sınıflandırılmış kümeler mevcut. Oyuncular 30.seviyeye ulaştıklarında 10 maçlık bir sınava tabii tutulur ve aldıkları sonuç neticesinde minimum Bronz Küme 5 maksimum ise Altın Küme 1 ‘e kadar terfi ederler. Terfi ettikten sonra iş bitmiyor. Asıl iş mücadele ederek kendini o kümede ön plana çıkartıp yükselmek.

Bizim işimiz sizlere bu kümelerde ön plana çıkıp sizleri biraz da olsa yüksek kümelere terci ettirmeye yönelik bazı taktikler vermek. Bu makalemizin asıl amacı buna yöneliktir.

ROL SEÇİMİ

Dereceli oyunlara giriş yaptığınızda karşınıza yukardaki gibi bir ekran gelmektedir. Bu ekranda mücadele etmeniz için Birincil ve İkincil olmak üzere sizlerden rol seçmenizi isteyecektir. Buradaki seçim sizin oyun kaderinizi belirlediği gibi takımınızın da düzenini belirleyici unsur taşımaktadır. En iyi oynadığınız karakterin koridorunu Birincil olarak seçmeniz, sizlerin o koridoru oynama şansınızı 2 kat arttıracaktır.
DOĞRU KARAKTER YASAKLAMA

Rollerinizi seçtikten sonra karakter yasaklama alanında oyunculardan takım olarak 3 adet şampiyon olmak üzere toplamda 6 adet şampiyon yasaklamaları istenir. Buradaki önemli nokta takımınızda bulunan oyuncuların istekleri üzerine hareket etmeniz ve sizin zorlanacağınız karaktere göre yasaklama yapmanız doğru silahı seçmenizdeki bir diğer önemli unsurlardan biridir.

DOĞRU KARAKTER SEÇİMİ

Rolünüze uygun rahat edeceğiniz karakteri almanızda fayda olduğu gibi koridorunuza denk gelecek karşı rakibin seçtiği şampiyona karşı onu zor duruma düşürecek şampiyonlar seçmeniz takımınızın lehine doğru bir karar olacaktır.

DOĞRU SİHİRDAR BÜYÜSÜ SEÇİMİ    

Aldığınız şampiyonun değerlerine yönelik rahatlığını sağlayacak sihirdar büyüleri tercih edilmelidir. Örneğin kitle kontrol etkisi yüksek bir karaktere karşılık arındır almak mantıklı bir seçimdir. Aldığınız sihirdar büyülerine takım arkadaşlarınız laf edebilir. Onlara kulak asmayın. Çünkü karakteri onlar değil siz oynayacaksınız.

UYGUN KABİLİYETİN AYARLANMASI

Sihirdar büyüsü seçimi kadar önemli olanlardan bir diğer konu ise karaktere uygun kabiliyet düzeni yapmaktır. Koridorunuza uygun büyücü,şifacı,nişancı gibi sınıflara uygun şampiyonlara göre 9 adet anahtar kabiliyet sistemini bizlere sunan League Of Legends oyunculara daha iyi bir oyun performansı sunmak için özellikleri birbirinden farklı 36 adet kabiliyet düzeni yapmamıza olanak sağlamaktadır.

Kabiliyet Ekranı

Kabiliyet Ekranı Görseli

Çeşitli e-spor oyuncuları, yayıncılar gibi profesyonel olarak bu işi yapan kişiler tarafından belirlenen meta adı verilen o yılki oyun düzeninde kullanılan kabiliyetler oyun kazanmanız açısından büyük önem taşımaktadır.

TAKIM İLETİŞİMİ KURMAYI SAĞLAMAK

Oyuncuların oyun içerisinde iletişim kopukluğu sağlanmamasını önlemek amacıyla sohbet sistemi bulunmaktadır. Bu sistemi doğru kullanmak oldukça önemlidir. Flame ( hızlı mesaj yollama )’dan kaçının. Bu takım oyuncularını sinir edeceği gibi oyun performansını etkilemektedir. Takım sayı aldığında veya kötü bir organizasyonda bulunulduğunda takımı sakince arkadaşım, dostum gibi kibar kelimelerle uyarmak, şunu yapsaydın daha iyi olabilirdi gibi cümleler kurmak oyuncunun moralini düzelteceği gibi oyunda verimli olmasını sağlar.
MİNİ HARİTA KONTROLÜNE SAHİP OLMAK

League of Legends’da toplamda 3 koridor bulunmaktadır. Büyük bir harita olduğu için harita kontrolü oyuncular için önemli olsa da oyunun kontrolünü ellerinde tutmak için önemli bir araçtır. Bu aracı karşı takıma vermek istemezsiniz emin olun…Harita kontrolünü totemler kullanarak elinizde tutmanız önem arz etmektedir. Oyunda yaklaşık olarak 16 adet çim ve 4 adet orman alanı bulunmaktadır. Çimler saldırı için en uygun alanlardır. Buralara görüş sağlamak için destek oyuncunuzun totem taşımasını ikaz etmelisiniz. Rakip oyuncular takım arkadaşlarınıza saldırı pozisyonları aramak için sizi bile kullanacaktır.

YETERLİ SAYIDA MİNYON, EJDERHA VE BARON KATLETMEK

Ejderha ve Baron'un Önemi

Ejderha ve Baron’un Önemi

Katlettiğiniz her orman koruyucuları(canavarları), minyon, ejderha ve baron katletmeniz sizlere altın olarak geri döner. Altın olarak geri döneceği gibi eşya almanız için karşı takıma göre avantaj sağlaaktadır. Kademeli olarak ejderhalar bulunmakta. Her kademede oyunculara ekstra özellikler katmaktadır. Bu özellikler takım savaşlarında takımınızı öne geçireceği gibi takım altınında da önemli rol oynar. İşin özeti ejderha ve baron katletmekten çekinmeyin.

Bir şeyden bahsetmeyi unuttuk. Erken oyunda büyük avantaj elde etmek için Vadinin Alametini katletmeyi unutmayın. Erken oyunda baron güçlendirmesi oyundan düşmüş takım oyuncusunu oyunun en ilerde oyuncusundan bile güçlü yapabilir.

RAKİBİNİZİN ALDIĞI EŞYALARA YÖNELİK HAREKET ETMELİSİNİZ

Koridorunuzun karşısında oynayan rakip oyuncunun oynadığı karakterin özelliklerine hakim olmanız ve alabileceği eşyalara karşılık olarak savunma yapmanız oldukça önemlidir. Alacağınız eşyalar rakibinizi yok edecek derecede kuvvetli olması önemli iken sizin de yok olmamanız aklınızda bulunmalı.

TAKIMINIZ ADINA RİSKLİ HAREKETLERDEN KAÇININ

Doğru yerde doğru zamanda yapılacak hareketleri yanlış zamanda yanlış yerlerde yapmaktan kaçınmalısınız. Oyunun dönüm noktaları olduğu gibi mahvetmeniz açısından kötü noktaları da vardır. Bu takım oyunudur. Bunun bilincinde oynayıp takımızı riske atmayın.

OYUN İÇİNDE SKORUNUZ ÖNEMLİ DEĞİL

League Of Legends’da oynamak zordur. Önemli olan takım oyunudur. Skor Değil( Bunu asla aklınızdan çıkartmayın ).Takımınızın skoru ile rakip takımın skoru arasında isterse 20 skor fark olsun yine de skor önemli değildir. Takım altını ve takım kompozisyonu önemlidir. Takım ne kadar fazla altın kazanırsa o kadar eşya öne geçme avantajına sahip olur. Buda sizin için avantaj sağlar. Skor için oynamayın…
KENDİNİZE UYGUN MAZERETLER ÜRETMEYİN

Takımızın içerisinde bulunan oyuncular oyunu ciddiye almasa da bunlar sizin için bir kayıp değil. Karşınızda 5 oyuncu değil takımınızdaki oyun düzenini bozan kişileri de takımınızdan sayıp onlara karşı oyunu kazanmaya yönelik oynayın. Oyun sonunda ceza sisteminde açıklama kısmında bu oyunculara açıklama yapmaktan çekinmeyin.

Ve SONUÇ!

Zafer Ekranı

Zafer Ekranı

Yukarıdaki adımlar dereceli oyunları kazanmanızdaki en büyük yollardan bazılarınız. Unutmayın iş sizde bitiyor 🙂

Sorularınız varsa yorum olarak bırakmanızı öneririm. Dönüş yapacağımdan emin olabilirsiniz. Makalemi okuduğunuz için teşekkürler. Umarım yararlı olmuştur..

 

Yazar Hakkında

Münker Erkadam

Merhaba, kişisel blog alanında 5 aylık serüvenim bulunmasına rağmen hoşuma giden konular üzerinde yazılar yazmayı seven bir kişisel blog yazarıyım. Genellikle teknolojik anlamda özgün makaleler yazmaktayım.

Yorumlar

  • Dostum rehber açısından güzel paylaşım ama bu daha çok LoL nedir rehberi olmuş reklam yapacaksın diye negatif ilgi çekme

  • Senin bu anlattiklarin tamam da hepsini harfiyen uyguluyoruz ama riota bildirim yapıyoruz defalarca düşüncesiz insanlarla oyuna giriyoruz adam girip abisinin niki ile girip fedlio bazen kasten bunu yapıyor 3 defa seriye ciktim lütfen bu oyunu almalıyım dedim mid de ryze oynadım 17/4/9 gibi skorum var her fırsatta gang attım adam umrumda değil deyip 0/11/0 bir skorla kasten fedledi riot msj atım ama geri bildirim gelmedi haksızlık bu tr serverinde.ne herkez bronz mahkum…

Yorum Yapın