Oyun

League of Legends Hayatımıza Nasıl Girdi?

Tarafından Yazıldı Münker Erkadam

League of Legends nedir? Hayatımıza nasıl girdi diye hiç düşündünüz mü?

Gece yatağımda bir sağa bir sola dönerken gün içerisinde kazandığım oyunları ve kaybettiğim oyunları hayal ediyordum. Aklıma birden bu oyun benim hayatıma nasıl girdi? League of Legends defanse-of-the-ancients haritasından esinlenerek tasarlanmıştır.Bu oyunun tarihsel gelişimi nasıl? diye merak içerisine girdim ve sizlere anlatmak istiyorum. Çünkü çoğu oyuncu oyunun tarihsel gelişimini ve hikayesini okumadan oyuna kendini bırakıyor. Bu oldukça yanlış bir durum aslında. Dünyanın en popüler oyunlarından biri haline gelen League of Legends27 Ekim 2009 tarihinde ilk defa piyasaya sürüldü. Riot Games tarafından geliştirilen oyun Warcraft III haritası olan Defanse of the Ancients‘i örnek alınarak geliştirilerek günümüze kadar ulaştı(yukarıdaki görselde gözüken harita). Kesintisiz oyun dalında BAFTA oyun ödülüne ve en iyi çevrim için dalında altın Joystick ödülü alan League of Legends, günden güne ödüle doymayacak gibi duruyor.

Oyunun içeriğinden bahsedecek olursak, rekabet sistemine dayalı strateji kategorisinde bir rol yapma üzerine dayalı çevrim için(online) oyundur. Kendine özgü yapısıyla dünyanın en iyi çevrim içi oyunları arasına girmesinin en büyük nedenlerinden birisi de kendine özgü tavırları ve tasarımlarıdır. Oyuncuların oyunu oynamaktan, rekabet etmekten oldukça haz aldığını söyleyebilirim.

league-of-legends

Oyun 5’er veya 3’er kişilik takımlar halinde, sahip olduğunuz kuleleri ve ana merkezi koruma üzerine dayalı yada karşı takımın sahip olduğu kuleleri yıkma veya ana üssü yok etme üzerine kuruludur. Oyunun elbet 1  kazananı olmak zorunda. Bu yüzden ana üssü hangi takım ilk olarak yok ederse oyunu kazanan taraf oluyor. Bu durum da oldukça rekabet hissini arttırıyor.

Riot Games,geçtiğimiz yıllarda inanılmaz bir istatistik paylaştı. 02.02.2015 yılının istatistik listesine göre;

  • Toplam olarak 70 Milyon kayıtlı Sihirdar bulunmaktadır.
  • Aylık olarak ortalama 1 Milyar Saat League of Legends oynanmaktadır.
  • Toplam 145 ülkede aktif 13 Milyon oyuncu ve aktif 4 Milyon saat oynanmaktadır.
  • Oyunun %40’lık kısmını bayanlar %60’lık kısmını ise erkekler oluşturmaktadır.
  • En çok oynana ilk 5 ülke ise; Amerika, Almanya, Brezilya, Türkiye, Yunanistan
  • Oyun son 4 yıl içerisinde İnternet Kafelerde devrim yaratılarak popüler olmuştur.

League of Legends Dereceli oyun kazanma taktikleri adlı makaleyi görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında

Münker Erkadam

Merhaba, kişisel blog alanında 5 aylık serüvenim bulunmasına rağmen hoşuma giden konular üzerinde yazılar yazmayı seven bir kişisel blog yazarıyım. Genellikle teknolojik anlamda özgün makaleler yazmaktayım.

Yorum Yapın