Bloglama Seo

Seo nedir? Seo nasıl yapılır?

Tarafından Yazıldı Münker Erkadam

SEO,Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu), hedef alınan arama kelimelerine göre arama yapıldığında üst sıralarda sitemizin yer alması için yapılan işlemlere verilen genel isimdir. Yaptığımız arama sonuçlarında 3. Veya 4. sayfalarda yer almak pek kazanç sağlamadığı gibi günden güne arama motorları bizi daha da sıra olarak geri atacaktır. Genel olarak çoğu kişi hedefledikleri anahtar kelimelerde ilk sıralarda çıkmayı amaçlar ve çıktıklarında onlar için büyük bir mutluluk ve kazanç sağlama olanağı sağlar. Fakat bu başarıyı elde etmek için  sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Ayrıca ona uygun kodlama yapısı ve anahtar kelime hedeflemeniz gerekir.

SEO Neden Gereklidir?

 • Anahtar Kelimelerimizde üst sıralarda yer edinmek için.
 • Sitemize giren ziyaretçi sayısını arttırmak için.
 • Sitemizin maddi ve manevi değerini korumak için.
 • Site performansı ve reklem için
 • Hedef kitle ile site güvenliğini belli sınırlar içinde korumak için
 • Site üzerinde geri dönüş sayılarını arttırmak için

Arama motorlarının yeni sitelere bakış açısı farklı olarak geliştiği için her siteye SEO gereklidir.  Botlar tarafından belirli periyotlar dahilinde siteniz incelenmektedir. Bu da beraberinde sitemiz için oldukça önemli olan maddeleri beraberinde getirmektedir.

Öncelikle Seo yapısına uygun olarak bazı bilmemiz gereken maddeleri sizlere açıklayalım.

Doğru Anahtar Kelime Seçimi

Yazacağımız metne uygun anahtar kelimeleri seçmek, sitemizin içeriğine yönelik olarak değişmekte olmakla birlikte çok kolay veya son derece dikkatli olunması gereken bir süreçten ibarettir. Genel olarak herkesin arayabileceği anahtar kelimeleri hedef almamız kısa sürede uzak durmamız gerekebileceği gibi bu anahtar kelimelerle üst sıralara çıkmak oldukça zordur.

İçeriğe Odaklanma

Yazacağımız içerik daima birinci sıradan bizlere ulaşmaktadır. Sitemizin içerisinde bulunan konu ne olursa olsun ziyaretçileri sitemizde tutabilmek için kaliteli ve  okuyucuyu tatmin eden içeriklere de sahip olmamız gerekmektedir. Özgün ve kaliteli içerik üretmek SEO için en önemli maddelerin başında gelmektedir. Okuyuculara anlamlı ve onları tatmin edecek derecede içeriğe sahip olmamız gerektiğini zaten önceki cümlelerimizde anlatmıştık.

İçerik konusunda dikkat edilmesi gereken bazı önemli maddelerimiz bulunmaktadır. Bu maddeler bir içerikte olmazsa olmaz olacağı gibi SEO bakımından öncelik taşımaktadır.

Doğru Alan Adı Seçimi Yapmak

Bu işin en zorlu ve bir o kadar da önem arz eden kısmı doğru alan adı seçimi(Domain Name) yapmaktır. Web sitenizin bulunduğu kategori altında hedeflenen anahtar kelimeleri içerecek bir alan adına sahip olmanız gerekmektedir. Bu sayede arama motorları tarafından odaklanılan kelime sitenin adında olduğu için üst sıralara çıkmak sizin bir avantajınızdır.

Örneği bizim Manisa’da bir inşaat şirketimiz olsun ve buna uygun bir alan adı satın almak istiyorsak, alacağımız alan adı bizim hedeflediğimiz anahtar kelimelerin içerisinde bulunması gerekir. İnşaat sektöründe bulunan bir firma, kurum veya kuruluşun hedeflediği alan adları inşaat, yapı gibi 2 kesinleşmiş anahtar yapısı bulunmakta. Dolayısıyla alacağımız alan adının içerisinde bu kelimeler içerilmekte olması SEO yapısı için önemlidir.

 • denemeyapiinsaat.com
 • denemeinsaatyapi.com

gibi alan adları bu sektörde bulunan inşaat firmaları için uygundur.

Doğru URL Kullanımı

Sitemizin içinde kullanacağımız parametrelerin bir istek dizisinde bulunan URL şemalarını, arama motorlarının sitemizi ziyaret ettiklerinde kolay ve anlaşılabilir URL kullanımı sitemizin arşivlenme konusunda işini kolaylaştıracağı gibi odaklanan anahtar kelimelerinde bizim çıkmamızı sağlayacaktır. Daha da önemlisi URL’nin bir parçası olarak Session ID kullanımı kesinlikle kullanması sakıncası olan bir durumdur. Oturum kimliği(Session ID) site her ziyaret edildiğinde değişeceği için sitemiz içinde aynı içeriğe sahip olan web sayfaları farklı adreslerin belirlenmesine yol açacaktır. Bunun sonucunda arama motorları farklı adreslerden gelen trafiğin aynı içeriği yer almasından dolayı bunu spam olarak algılayabilir ve bunun sonucunda arama motorlarının veri depolama alanlarından engellenebilirsiniz.

URL kullanımı için bazı bilmeniz gereken maddeler aşağıdaki gibidir.

 • İnsanlar tarafından akılda kalıcı ve okunabilir URL seçin.
 • URL’de oturum kimliği kullanmaktan kaçının.
 • Botlar tarafından okunabilir kolay URL tercih edin.
 • Belirlenmiş URL şemaları kullanın.

Site İçeriği İle Alakalı Başlık Kullanımı

Başlık(title) etiketleri arasındaki metinler, tarayıcı pencerisi’nin üst bölgesinde görülen başlık metinleri bir sayfanın en önemli elemanlarından biridir. Sayfa üzerinde bulunan başlığın içerikte kullanılan anahtar kelimeyi içerdiğinden emin olmamız SEO yapısı için önemli bir unsurdur. Ayrıca başlık metninde kullanacağınız anahtar kelimeleri seçerken, aşırıya kaçmaktan kaçının. Eğer arama motorları sayfa başlığında 5 kelimeden uzun anahtar kelime görürse bir süre sonra o başlığı içeren URL’nin Google veri tabanı tarafından kısıtlandığına şahitlik edersiniz.

Başlık metinleri arama sonucunda sayfa içinde üst tarafta görünmektedir. spam olarak görünmeden mümkün olan en fazla derecede bilgiyi başlığınız üzerinde vermeye çalışın.

Site İçi Link Kullanımı

Site içinde sayfalar arası linkler vermekten çekinmeyin. Okuyucuyu site içerisinde ne kadar çok tutarsanız sizin için o kadar iyi olacağı gibi ilgisini çeken makaleleri her kullanıcı okumak ister. Belki ilginizi çekebilir gibi bir görsel hazırlayıp okuyucuyu ona yönlendirmeyi amaçlayabilirsiniz. Bu sayede site içinde linklerle kullanıcıyı site içinde tutmuş oluruz.

Kullanıcının bilgiye istediği gibi ulaşmasını sağlayacak bir sistemi her kullanıcı kullanmak ister. Popüler olan yazılarınızı site içinde gezinti yapan kullanıcının ulaşmasını sağlamak siteye veya okunan makaleye daha çok ziyaretçi çekmeyi sağlar.

Site Haritası Oluşturma

Site haritası(sitemap) adlı dosya, sitemizde bulunan tüm sayfaların adreslerinin yer aldığı metinsel bir dosyadır. Arama motorları sitede bulunan linkler aracılığıyla erişimin mümkün olmadığı sayfaların var olması durumunda kullandığı bu metinsel dosya SEO yapısı için olmazsa olmaz bir unsurdur. Genelde sitelerde Footer alanında bulunması arama motorları için önem arz eder. Kullanıcıların pek bir işi olmadığı bu metinsel dosyaları arama motorları çok sıklıkla kullanır.

Gereksiz Kod Kullanımı

JavaScript ve CSS dosyalarınızı ayrı klasörlerde tutmanız gerekmekte olmakla birlikte sayfa üzerinde o dosyaları çağırmak sitemiz açısından Google’ın ön gördüğü sitenin 5 saniyede açılma konusunda büyük fayda sağlamaktadır. Arama motorlarının gönderdiği örümcek adıyla bilinen kodlar, sitemizde bulunan kodlarla hiçbir işi yoktur. Bu sebeple bu kodları sayfamızda bulunan çekirdek kodların arasından kaldırmak SEO optimizasyonu açısından önerilir.

Konu hakkında soru ve görüşleriniz için yorum yapmayı unutmazsanız sevinirim. Okuduğunuz için teşekkürler hoşcakalın.

Ücretsiz Domain Sahibi Oyun Bloğumuz: Yorum Senin

Yazar Hakkında

Münker Erkadam

Merhaba, kişisel blog alanında 5 aylık serüvenim bulunmasına rağmen hoşuma giden konular üzerinde yazılar yazmayı seven bir kişisel blog yazarıyım. Genellikle teknolojik anlamda özgün makaleler yazmaktayım.

Yorum Yapın