Seo

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

seo uyumlu makale nasıl yazılır
Tarafından Yazıldı Münker Erkadam

SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Sorusunun cevabı aslında bizim parmaklarımızda gizli. SEO bir web sitesi için en önemli optimizasyondur. Öncelikle bir web sitesine SEO uyumlu makale yazmak için web sitesini analiz etmek oldukça önemlidir. Örneklerden anlatmak gerekirse, ben kişisel blog üzerine bu sektörde ilerlediğim için kişisel blog anahtar kelimelerinde benim üst sıralara çıkmam için SEO uyumlu makalemi bu anahtar kelimeye yönelik yazmam gerekiyor. Google makalenin içerisinde bulunan anahtar kelimelere göre işlemler yaptığı için diğer başlık ve uzantılar da SEO açısından önem arz etmektedir.

 1. Başlık Kısmı

SEO uyumlu makale yazdığınızda içeriğini hangi anahtar kelimeye yönelik belirlediyseniz Başlık Anahtar Kelimeyi İçermelidir. Başlığımızın anahtar kelime içermesiyle olaylar bitmiyor. Mümkünse anahtar kelimeyi başlığın başa koymamız daha yararlı olacaktır. Başlık en az 3 en fazla 6 kelimeden oluşmalıdır. 6 kelimeden fazla olması Google tarafından pek olumlu karşılanmamaktadır. Yine de tercih meselesi tabi ki. Başlığımızda kullandığımız 6 kelime en fazla 66 kelimeden oluşmalıdır. Aksine PageRank değerimizi düşürebiliriz.

 1. Meta İçerikleri

Meta kısmı hedeflediğimiz anahtar kelimeyi içermeli. En fazla 2 tane olsa yeterli olmaktadır. Meta açıklaması en az 120 en fazla 160 karakter aralığında olmalıdır. Google meta açıklamalarını incelerken öncelik olarak az önce bahsettiğim cümlelerdeki açıklamalarıma dikkat edecektir. Bu yüzden meta açıklamamızın başına mümkünse hedeflediğimiz anahtar kelimeyi yazmamız yeterli olacaktır.

 1. URL Bağlantısı Ayarlama

Makalemiz ile uyumlu olarak URL kullanmamız Google’da aratılan anahtar kelimeye uygun olmalıdır. Çünkü Google URL bağlantılarına yönelik olarak çalıştığı için URL de bulunan anahtar kelimeyi direk bulacaktır.

 1. Makale İçerisi ve Kullanılan Başlık Kısmı

Makale içerisinde kullanılan Anahtar Kelimeler H1 etiketi ile kullanılması önemlidir. Çünkü okuyucu makaleyi okurken H1 etiketi insanın gözüne çarpıcı gözükeceği için koyu bir şekilde yazılan yazı sizin dikkatinizi çekecektir.

 1. İçerik Ayarları

Makalenizde içeriğiniz en az 300 kelime içermelidir. Hedeflediğiniz Anahtar Kelimeler makalenin içerisinde en az 4 defa kullanılmalıdır. Çünkü SEO uygulamalarında gözüktüğü gibi Anahtar Kelimeler yüzdelik olarak hesaplandığından 4 adet kullanım yaklaşık olarak %4 e tekabül etmektedir.

Makaleyi yazarken hedefleyeceğiniz Anahtar Kelimeniz makalenizin ilk 50 ile 150. Kelime aralığında olmasına dikkat ediniz.

İçeriğinizde ilgili sayfalara yönlendirmeyi unutmayın. Kendi siteniz içerisinde veya Google kelimesini kullandığınızda Google’a tıklanıldığın da Google’a yönlendirmek gibi.

Bu makalemde sizlerin SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusuna cevap verdiğimi düşünmekteyim. Soru, cevap ve önerileriniz için munkererkadam@gmail.com adresime mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Münker Erkadam

Merhaba, kişisel blog alanında 5 aylık serüvenim bulunmasına rağmen hoşuma giden konular üzerinde yazılar yazmayı seven bir kişisel blog yazarıyım. Genellikle teknolojik anlamda özgün makaleler yazmaktayım.

Yorumlar

 • Merhaba Titanyum metal kiremit, çelik kiremit,titanyum çinko,kenet çatı ,çatı penceresi kelimelerinde yükselmek için ortalama 2-3 aydır çalışmalar yapmaktayı 3-5 blog açtım ve onları besledim. Sonra link vererek güçlendirmek istedim fakat ters tepti sıralamada düştük ne yapabiliriz?

  bu arada dikkatimi çekti de normal keywords yerine hastag keywords kullanmışsınız bunun için bir eklenti varmı bildiğiniz? yada özel bir program mı?

  saygılar

  • Merhabalar,

   Google’ın yeni güncellemeleri neticesinde bu ters tepki olayları çoğu kişiden duymaktayım. Konu hakkında detaylıca araştırma yapıp mail adresinize bir ileti gönderirim.

   Herhangi bir eklenti kullanmamaktayım. Tema özelliği neticesinde faydalanmaktayız.

Yorum Yapın